Stowarzyszenie Naukowe Studentów "Automatyk"
przy Katedrze Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej

Informacja o nas

Stowarzyszenie Naukowe Studentów „AUTOMATYK” przy Katedrze Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej jest Kołem Naukowym zrzeszającym studentów zainteresowanych automatyką przemysłową i robotyką w szczególności sterownikami PLC, mikrokontrolerami, technologią CNC i elektroniką. Stowarzyszenie zajmuje się prowadzeniem szkoleń w Laboratorium Technik Cyfrowych skierowanych do wszystkich zainteresowanych studentów, uczniów i organizacji. Projektuje i realizuje budowę makiet dydaktycznych do sterowników PLC.

Opiekunem Koła jest Pan Dr inż. Janusz Staszewski, docent PWr

AKTUALNOŚCI

SZKOLENIA

Podstawy programowania sterowników PLC

Podstawy programowania sterowników PLC

Szkolenie z podstaw programowania sterowników PLC skierowane jest do osób, którzy nie miały dotychczas kontaktu ze sterownikami programowalnymi. Uczestnik najpierw poznaje niezbędne podstawy teoretyczne, potem dowiaduje się jak stworzyć swój pierwszy projekt, a pod koniec kursu jest w stanie samodzielnie tworzyć rozwiązania z wykorzystaniem drabinkowego języka programowania LD oparte o: operacje bitowe, arytmetyczne i logiczne; wykorzystanie liczników, timerów oraz projektowanie aplikacji dla wyświetlaczy HMI. Poznaje obsługę wejść i wyjść analogowych i cyfrowych. Szkolenie prowadzone jest na 12 jednakowych stanowiskach komputerowych z najnowszym środowiskiem projektowym (Totally Integrated Automation) TIA Portal v14 i wyposażone w sterowniki PLC Siemens S7- 1200 CPU 1214C i panele operatorskie HMI KPT400 Basic.

Czwartek 17:30
Czwartek 18:45
415 D-20

Kurs rozszerzony programowania sterowników PLC

Kurs rozszerzony programowania sterowników PLC

Kurs rozszerzony z programowania sterowników PLC skierowane jest do osób, które miały już kontakt z programowaniem sterowników PLC. Uczestnik najpierw poznaje teorie z zakresu budowy i konfiguracji sterowników PLC oraz obsługi środowiska projektowego (Totally Integrated Automation) TIA Portal v14, a pod koniec kursu jest w stanie samodzielnie tworzyć programy w tym środowisku. Podczas szkolenia uczestnik poznaje: liczniki sprzętowe, przerwania czasowe i sprzętowe, tworzenie parametryzowanych bloków funkcyjnych FC i FB, zagadnienia komunikacji między sterownikami oraz wykorzystanie zegara czasu rzeczywistego. Zwieńczeniem kursu jest implementacja regulatora PID z wykorzystaniem wyświetlacza HMI KTP400 Basic. Szkolenie prowadzone jest na 12 jednakowych stanowiskach komputerowych ze sterownikami Siemens S7-1200 1214C.

Środa 18:45
415 D-20

Programowania układów wbudowanych

Programowania układów wbudowanych

Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych programowaniem mikrokontrolerów. Szkolenie odbywa się na mikrokontrolerach rodzinny ARM z rdzeniem ARM7, która to rodzina obecnie wykorzystywana jest między innymi w smartfonach z systemem Android. Uczestnik najpierw poznaje niezbędne podstawy teoretyczne, potem dowiaduje się jak stworzyć swój pierwszy projekt, zarządza wejściami i wyjściami analogowymi oraz cyfrowymi. Również poznaje zagadnienia z zakresu zarządzania przerwaniami, modulacją PWM, wykorzystaniem timerów i liczników.

Warsztaty z podstaw elektroniki

Warsztaty z podstaw elektroniki

Kurs podstaw elektroniki skierowane jest do osób, którzy nie miały dotychczas kontaktu elektroniką. Uczestnik najpierw poznaje niezbędne podstawy teoretyczne, potem wykorzystuje zdobytą wiedzę w realizacji praktycznych obwodów układów elektronicznych na 1 z 20 zestawów szkoleniowych, a pod koniec kursu jest w stanie samodzielnie tworzyć własne układy elektroniczne. Kurs obejmuje poznanie podstawowych praw funkcjonujących w elektronice i elementów elektronicznych: rezystorów, kondensatorów, cewek po elementy półprzewodnikowe jak diody i tranzystory. Warsztaty realizowane we współpracy z Klubem Studencki Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Elektronika bez barier”.

Otwarte Laboratorium Technik Cyfrowych

Otwarte Laboratorium Technik Cyfrowych

Dni Otwartego Laboratorium Technik Cyfrowych 415 budynek D-20 skierowane są do wszystkich zainteresowanych chcących poszerzyć wiedze z zakresu umiejętności praktycznych programowania sterowników PLC i mikrokontrolerów pod okiem opiekuna laboratorium i doświadczonych członków Koła Naukowe SNS Automatyk. Umożliwiamy dostęp do stanowisk komputerowych, mikrokontrolerów i sterowników PLC firmy Siemens S7-200, S7-1200, S7-1500 i makiet dydaktycznych oraz oprogramowania TIA Portal v14 i Faktory I/O.

Poniedziałek 13:00-19:00
415 D-20

Wirtualna fabryka Factory IO

Wirtualna fabryka Factory IO

Pozwala połączyć komputer z zestawem szkoleniowym PLC. Praktyczna procedura rozwiązywania problemów poprzez proste obsługę i zawsze włączalne i wyłączalne błędy w czujnikach i siłownikach. Oprogramowanie pozwala budować systemy przemysłowe linii produkcyjnych i symulować ich prace znaleźć niesprawność i ewentualne błędy przy projektowaniu. Paleta części przemysłowych pozwala tworzyć własne scenariusze treningowe. W Laboratorium Technik Cyfrowych posiadamy 1 stanowisko z oprogramowaniem dostępnych dla wszystkich zainteresowanych.

Partnerzy i Sponsorzy

KONTAKT

Prezes

Paweł Jamka
kom. 501 774 008

Wiceprezes ds. Kontaktu z Partnerami Zewnętrznymi

Katarzyna Błasiak
kom. 782 185 974